לוגו אלול
תפריט >
/
/
קהילות לומדות

תכניות אלול

איור קבוצה קוראת

קהילות לומדות

מעגלי לימוד ושיח על מקורות מארון הספרים היהודי-ישראלי באווירה פתוחה, דיאלוגית ושוויונית. הקהילות הלומדות של 'אלול' הן תוכניות לימוד שנתיות או חצי שנתיות, מקום מפגש סבלני ויצירתי לאנשים בגילאים שונים, המגיעים ממגוון רקעים ואורחות חיים. בקהילות הלומדות לומדים מקורות יהודיים מסורתיים לצד מקורות מהתקופה היהודית המודרנית (השכלה, ציונות, ספרות ושירה ישראלית), ואף טקסטים ממיטב הספרות וההגות הכללית.  

הלימוד מתבצע במעגל ובחברותא, בליווי מנחה מקצועי והשתתפות פעילה של חברי וחברות המעגל. הלימוד המשותף בין נשים וגברים, חילוניים, מסורתיים ודתיים, מושך השראה מחכמת הדורות, מעודד למידה של המקורות היהודים המשותפים, מקרב בין הקצוות ומצמצם את המרחק שנוצר בין זהויות שונות בחברה הישראלית, תורם להקשבה ולסובלנות בסביבה מרובת קולות, מעמיק את תרבות המחלוקת מתוך כבוד לזולת ומפתח את המחשבה היצירתית והפרשנית. ערכים אלה נמצאים בליבת מקורות היהדות המסורתיים וגם בבסיסה של חברה הומנית ודמוקרטית מודרנית, ומאפשרים להתמודד עם אתגרי היהדות ומדינת ישראל בימינו.

בקהילות הלומדות:

  • היכרות עם אנשים חדשים, פיתוח קשרים אישיים והשתייכות לקהילה בעלת דעות, מחשבות ואמונות שונות, בדיאלוג והקשבה הדדית.
  • תהליך בירור זהותי, שאילת שאלות, הרחבת אופקים וחיבור לשורשים יהודיים.
  • היכרות מעמיקה עם מקורות מארון הספרים היהודי-ישראלי הרחב.
  • לימוד חי ואקטואלי, המחפש חיבור לעולם המעשה ומוביל למדרש אישי בכתיבה, ביצירה אמנותית או ביזמות קהילתית, תרבותית וחינוכית.

 

מעוניינים להצטרף לקהילה לומדת באזור מגוריכם? כאן ניתן לפנות אלינו

סינון קטגורית תכנית לימודים
קהילת הסמבטיון עוסקת בהתחדשות יהודית בשפה הרוסית. הקהילה הוקמה בשנת 2005 מתוך צורך ליצור שיח חופשי וטבעי עם המקורות; דרך אקדמיה, יצירה וחינוך.
מסע בעקבות מהות האדם ויעודו, מאדם הראשון ועד על-אדם ורובוטים בעתיד. מבריאת אדם וחווה ודרך סוכיות תלמודיות על חיי אדם יהודיים וגויים.
איור בחור לומד לבד
קהילת בית המדרש המרכזי בירושלים
מנחה בית מדרש: שלומי פרלמוטר
הנחיה פדגוגית: דיני דויטש
נבחן את הקהילות בחיינו ואת קבוצות ההשתייכות שלנו. נמפה את ההשפעות ואת העושר שהן מביאות איתן, את הצרכים שאנו מבקשות מהן למלא, ומהן המתנות האישיות שביכולתנו לתרום חזרה לקהילה.
קהילות לומדות קנגורו
קנגורו, ירושלים
בהנחיית: ורד לוי-אונגר
נפגש עם דמויות נשיות בתנ"ך, בגמרא, במדרש, באגדה, בזוהר, בחסידות ועוד. נתבונן מה דמויות אלה מאירות לנו ומה אנו מקבלות מהן לחיינו.
קהילות לומדות פסגת זאב
פסגת זאב, ירושלים
בהנחיית: עינת סרי-לוי
ההיסטוריה היהודית היא אוצר נפלא של אנשי רוח, גברים ונשים, דמויות מופת מעוררות השראה, חכמים ומנהיגים, נביאות וצדיקות, גיבורים, נשות חסד, סופרות ומשוררות, הוגי דעות ורבנים, אמניות וחלוצות פורצות דרך, שלל חולמים וחדשנים מפתיעים... 
קהילות לומדות בית הופמן
בית הופמן, ירושלים
בהנחיית: שלומי פרלמוטר
תוכן הלימוד מהווה צומת המחבר את א"ד גורדון, העומד במרכז הלימוד כבר שבע שנים, סביב נושא מרכזי בכתביו, הנוגע ישירות לסוגיות זמננו. אלה נוגעות בשאלות זהות ובמשברים עכשוויים בישראל, ביהדות ובעולם בכלל.
קהילות לומדות גורדון
ירושלים
נחקור יחד את נוכחותנו בעולם דרך הסיפור המקראי של אדם בגן עדן.  החקירה תתבצע דרך הגוף, התנועה ובמפגש עם מקורות מקראיים וחז"לים.  התכנית מיועדת לגברים מגיל 18.   
שוב למקום תכנית לימוד
ירושלים
בהנחיית: חנניה שורץ
הזמנה לאלו שאוהבים את ירושלים, כואבים את כאבה ומקווים את תקוותה.  שמוכנים לפגוש בכנות את עצמם, את זולתם, ואת ירושלים השונה מירושלים שלהם. 
אני עומדת על חומה קהילה לומדת
ירושלים
בהנחיית: נעמה שקד, מוישי וינשטוק
בסדרה נלמד מקורות מדרשיים ואגדיים של חז"ל, ודרשות חסידיות המתבססות עליהם, ונעמוד על שאלות של פרשנות ודרשנות, חירות דרשנית ומחויבות ערכית וקיומית. 
איור ילדה עם ציפור
ירושלים
בהנחיית: שרה פרידלנד בן ארזה
עולמם המורכב של נביאי "תרי עשר": יונה, עמוס, הושע ויואל. דמויות מופלאות שהעזו ללכת נגד הזרם, בשעה שהעם ראה רק שגשוג כלכלי.
איור לויתן
קהילה לומדת בערד
בהנחיית: אוברי אייזקס
להיות בן אנוש משמעו לחיות עם סתירות פנימיות. נעסוק בחלק מסתירות אלה, בפתרונות שהוצעו להן, נבחן את העיוורון שאנו מטפחים כדי להמשיך להחזיק בתפיסותינו.
איור אבסטרקטי כחול
קהילה לומדת בפרדס חנה
בהנחיית: יהודה טאובמן
בסביבה התומכת והמיטיבה של הסדנה נטפח את רגישותנו הסגנונית, וניתן דעתנו לרובדי הלשון ומשלביה ולאמצעים הספרותיים.
איור אישה לומדת
ירושלים
בהנחיית: שרה פרידלנד בן ארזה
איור אייקון שיחה קבוצתית

רוצה לקבל פרטים נוספים?

02-5619436

elul@elul.org.il

או השאיר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

Scroll to Top

רוצים לדבר?

לוגו אלול

מעדיפים שנחזור אליכם?

נשמח לייעץ ולענות על כל שאלה

ניתן להשאיר לנו פניה בטופס הבא ונחזור עם תשובה בהקדם

ניתן לציין דרך התקשרות מועדפת בתוכן הפניה

תרומה באמצעות טופס מאובטח

הצטרפו לקהילת 'אלול'